Nieważne. Bitcoin to nadal trucizna na szczury. Waluty kryptograficzne to tylko spekulacyjny hazard.

Cena bitcoin wzrosła w 2020 roku o 57,2% w stosunku do roku poprzedniego. Ten byczy ruch ośmielił byki Bitcoin, które mówią, że krypto waluta jest doskonałym magazynem wartości dla inwestorów zaniepokojonych inflacją.

W rzeczywistości, krypto waluta nosi tezę, że jest żywa i ma się dobrze. Bitcoin i fundusze takie jak Grayscale Bitcoin Trust (OTC:GBTC) nie są bezpiecznymi inwestycjami. Transakcje kryptocurrency są dalekie od anonimowych, wolnych od ryzyka transakcji, które są reklamowane jako takie.

Bitcoin jest strasznym magazynem wartości i równie straszną inwestycją długoterminową. I im bardziej Bitcoin staje się głównym nurtem, tym bardziej potężne rządy na świecie uczynią z niego swoją misję podważania kryptokursztynu.

Dlaczego trzymam się z dala od Bitcoin’a
Są trzy główne powody, dla których trzymam się z dala od bitcoinów. Po pierwsze, nie potrzebuję go jako opcji zapłaty. Dla większości osób dokonujących legalnych transakcji, kart kredytowych lub aplikacji płatniczych, takich jak PayPal (NASDAQ:PYPL) i Square (NYSE:SQ) Cash App, płatności cyfrowe są bardzo proste.

Byk Bitcoinowie uwielbiają decentralizację kryptorej waluty. Ale fakt, że nikt nie pilnuje transakcji Bitcoinów oznacza, że nie ma możliwości odwołania się do oszustw lub kradzieży. Jeśli ktoś dokonuje nieuczciwej transakcji moją kartą kredytową, kontaktuję się z moim bankiem i opłaty są anulowane. Jeśli ktoś dokona oszukańczej transakcji w Bitcoin? Trudno.

Istnieje przekonanie, że krypto waluta jest bezpieczna, ponieważ technologia łańcuchów blokowych jest bezpieczna. System łańcuchów blokowych może być bezpieczny. Ale to dalekie od tego, żeby transakcje i przechowywanie krypto walut były bezpieczne. W rzeczywistości, ponad 4,5 miliarda dolarów w kryptołacie zostało skradzionych w wyniku włamań lub oszustw w 2019 roku.

Po drugie, Bitcoin Code to straszny magazyn wartości. Istnieje różnica pomiędzy aktywem generującym wysokie, krótkoterminowe zyski rynkowe, a aktywem będącym silnym magazynem wartości. Pewnie, cena Bitcoin’a wzrosła w tym roku o 57%. W 2019 roku wzrosła o 89%, a w 2017 roku spadła o 69%.

Chodzi o to, że jest bardzo zmienna. Zmienność jest wspaniała dla inwestora jednodniowego, ale niewiele rozsądnych osób kiedykolwiek zmieniłoby swoje oszczędności życiowe z dolarów na bitcoin, jeśli te oszczędności mogłyby być potencjalnie warte 69% mniej zaledwie 12 miesięcy później. Jeśli chodzi o oszczędności lub emeryturę, większość ludzi nie szuka hazardu.

Większa teoria głupców

Wreszcie, jeśli Bitcoin nie jest sklepem wartościowym, to co to jest? W jego rdzeniu, odpowiedź jest taka, że jest to zgraja kodu. Nie ma on żadnej wartości wewnętrznej. Nie ma żadnej unikalnej użyteczności. W istocie, każda osoba kupująca Bitcoin kupuje go tylko z jednego powodu.

Kupuje go w nadziei, że w pewnym momencie w przyszłości, czy to za tydzień, rok czy 30 lat, będzie w stanie sprzedać go komuś innemu po wyższej cenie.

Istnieje nazwa dla tego typu inwestycji, która jest często używana do wyjaśnienia programów pompowo-dumpingu związanych z zapasami grosza. Nazywa się to Wielką Teorią Głupców. W istocie, teoria ta stwierdza, że kupując coś bez wartości, zachowujesz się zasadniczo jak głupiec. ale jest nadzieja, że w pewnym momencie w przyszłości będziesz w stanie sprzedać składnik aktywów większemu głupcowi po wyższej cenie.

Ogólną zasadą jest, że staram się nie robić głupich inwestycji, nawet jeśli wierzę, że są tam jeszcze więksi głupcy.

„Trucizna na szczury
Być może najlepszym argumentem, jaki mogę przedstawić przeciwko bitcoin jest to, jak wielu z najmądrzejszych i najbardziej udanych inwestorów i liderów biznesu uważa, że jest to straszna inwestycja.

Bill Harris, założyciel PayPal, kiedyś nazwał Bitcoin „największym oszustwem w historii“.

„Bitcoin to oszustwo. Moim zdaniem, jest to kolosalny system pompowo-dumpingu, którego świat nigdy nie widział“, powiedział Harris.

Młodzi inwestorzy kochają Teslę (NASDAQ:TSLA) CEO Elon Musk. Piżmo powiedział kiedyś, że jego stanowisko w sprawie kryptokur walut „rozgniewa ludzi kryptońskich.“

„Aby doszło do nielegalnych transakcji, gotówka musi być również użyta do legalnych transakcji. Potrzebny jest nielegalny do legalnego mostu. Tam właśnie wchodzi krypta“, powiedział Musk.

Innymi słowy, Bitcoin ma mnóstwo pożytku… jeśli chodzi o nielegalne pranie pieniędzy.

Ale najlepszy cytat pochodzi od legendarnego inwestora z Wall Street, Warrena Buffetta, który nazwał Bitcoin „trutka na szczury do kwadratu“.

„Krypto-waluty w zasadzie nie mają żadnej wartości… Nie możesz nic z tym zrobić poza sprzedaniem ich komuś innemu“, powiedział Buffett na początku 2020 roku.

Zgadzam się z Buffettem. Bitcoin to fajna koncepcja, a technologia łańcuchów blokowych to rewolucyjny pomysł. Ale Bitcoin to straszny sklep z wartością.

Przeciętny człowiek nie ma do niego zastosowania w legalnych, codziennych transakcjach. I to jest bliżej do schematu niż rentownej inwestycji długoterminowej, dlatego Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wielokrotnie odrzucała Bitcoin ETF jako bezpieczne inwestycje.

Wayne Duggan jest od 2016 roku autorem News & World Report Investing w USA, a także pisarzem w Benzinga, gdzie napisał ponad 7.000 artykułów. Wayne Duggan jest autorem książki „Beating Wall Street With Common Sense“, która skupia się na psychologii inwestowania i praktycznych strategiach mających na celu osiągnięcie lepszych wyników niż na giełdzie. Od tego czasu Wayne Duggan nie zajmuje stanowiska w żadnym z wyżej wymienionych papierów wartościowych.

Elon Musk STUNNED: Samochód, który ładuje w 60 sekund „zmieniacz gry“
Nagranie „za kulisami“ pokazuje nowy akumulator, który mógłby zniszczyć Big Oil… Big Auto… nawet Tesla.

Dla wczesnych inwestorów jest to okazja, która może przekształcić malutki początkowy udział w absolutną fortunę.